Duyarlı Web Tasarımı

Tablet, mobil veya daha küçük ekranlı cihazların, ekran boyutlarına göre reaksiyon vererek, sitenin veya uygulamanın çözünürlüğüne göre tasarlanıp, tüm tarayıcılarda aynı veya belirlenen özelliklerle otomatik olarak kendini biçimlendirmesine Duyarlı Web Tasarımı denir.

Duyarlı tasarlanmış web siteleri, cihazın türüne bağlı olarak tepki vererek, uygulamayı ekran çözünürlüğüne göre yeniden boyutlandırmaktadır.

Akıllı telefonların ve diğer mobil cihazların kullanımının artması sonucu bununla bağlantı olarak ortaya çıkan Duyarlı Web Tasarımı, mobil cihazların gelişimi ve mobil cihazlardan web sitelerine %70 oranında giriş sayısının artması sonucunda Duyarlı Web Tasarımı bir gereklilik haline gelmiştir.

Responsive Tasarım

Duyarlı Web Tasarımı Nasıl Çalışır?

Responsive web sitelerinde, Bootstrap kütüphanesinde bulunan değişken ızgaralar kullanılmaktadır. Sayfada yer alan elementler piksel yerine oran orantıya göre boyutlandırılır. Dolayısıyla, sitenizde yer alan sütunların her birinin ne kadar geniş olması gerektiğini değil, diğer sütunlarla orantılı olarak ne kadar geniş olması gerektiğini ayarlarız.

 

Duyarlı Web Tasarımı Nasıl Çalışır?

2013 yılında hayatımıza girmeye başlayan duyarlı tasarlanmış bir web sitesi kullanıcı açısından, ziyaret ettiği web sitesinde rahat ve hızlı şekilde gezinmesini sağlamaktadır.

Duyarlı web tasarımı, site sahibi açısından marka değerini artırarak sitenize daha fazla ziyaretçi çekmenizi sağlar. Aynı zamanda duyarlı tasarıma sahip web siteleri mobil aramalarda, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almaktadır. Sizin de duyarlı web siteleri tasarlayarak, marka değerinizi artırmanız gerekmektedir. Duyarlı tasarım hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.