Dijital Pazarlama Hakkında

Dijital Pazarlama (Digital Marketing) hakkında sizlere birtakım bilgiler vermek için buradayım, sizler de bu yazımla birlikte dijital dünyaya adımınızı atmak için hazır olacaksınız.

Öncelikle Dijital Pazarlama konusunda dikkat etmemiz gereken hususları bu zamana kadarki tecrübelerim doğrultusunda sizlerle paylaşmak istiyorum.

1-Hedef Pazarınızı(Target Market) Belirleme

Pazarlamanın hangi türü olursa olsun (dijital veya analog) ürünlerinizi veya hizmetinizi pazarlarken ulaşmanız gereken ana unsur, doğru hedef kitledir. Hedef kitleniz belirlenirken öncelikle ilgi alanları ve coğrafi özellikler temel alınmalıdır;

 • Cinsiyet
 • Yaş
 • İl
 • İlçe
 • İş Durumu vb.

Reklam maliyetlerinizi düşürüp satış oranınızı artırmak istiyorsanız hedef pazarınızın doğru seçilmesi büyük önem taşımaktadır. Önemli olan doğru zamanda, doğru hedef kitleye yönelik çalışmalar yapmaktır.

Aslında bu konu ilk maddemiz ile doğrudan ilgilidir. Hedef kitlemizi ne kadar doğru belirlersek SPAM(istenmeyen mesaj) yapma ihtimalimizi o oranda azaltmış oluruz. Dijital pazarlamanın dayandığı en önemli 2 unsur Mailing ve SMS gönderimleridir. Sektöre göre değişiklik gösterse de Mailing, son dönemdeki istatistiklerde daha fazla çıkmakta ve Mailing gönderilen bir kişinin hareketlerini izleyerek hizmetlerinizden ne kadar faydalandığı takip edilebilmektedir. Ancak Mailing ve SMS gönderimleri bazı dönemlerde tüketiciler için sorun teşkil yaratabilmektedir; kayıt dışı alınan mesajlar, sabahın erken saatinde gelen SMS’ler, akşamın geç saatinde posta kutusuna düşen mailler vs gibi. Bu durumdan ötürü son dönemde bununla ilgili birçok yasa yayınlanmıştır. Artık her gönderilen SMS mesajı sonunda gönderilen operatörün kodu yer almaktadır, Mailing gönderimlerinde ise Mernis numarası bulunması zorunluluğu getirilmiştir. Bu yasayla birlikte artık kolay bir şekilde, istenmeyen mesajlar şikayet edilebilmektedir. Şikayet edilerek, suçlu duruma düşmemek için, izinli veri tabanına gönderim yapmanız gerekmektedir. Özetle, SPAM yapmamak önemli bir noktadır, planlı gönderiler yaparak tüketicinin ruhuna dokunabilirseniz başarı kendiliğinden gelir.

Mailing ve SMS dışında dijital pazarlamanın en önemli unsurlarından biri de sosyal medyadır. Markaların sosyal medya kullanımına önem vermesiyle birlikte çok sıkı bir rekabet ortamı oluşmuştur, gönderilen mesajlar da bu rekabet ortamını iyice kızıştırmıştır. Bu durumun bir getirisi olarak tüketicinin zarar görecek seviyeye geldiği görülmüştür. Tüketicilerin, yapılan paylaşımlardan rahatız olmaması için; duygu yaratmak, aidiyet duygusunu tüketiciye hissettirmek ve paylaşılan mesajların zamanlamasını iyi ayarlamak önem teşkil etmektedir. Bu noktada yaptığınız paylaşımlarda kurduğunuz kelime ve cümlelerin çok büyük bir önemi vardır. “Promosyon, İndirim, Fırsat” gibi kelimeler sizi başarısızlığa sürükleyebildiği gibi, ziyaretçi yerine misafir, müşteri yerine hasta(sağlık sektöründeyseniz) gibi kelimeler sizi başarıya ulaştırabilir . Tüketici profili ürün veya hizmet satın alma işlemini 2 farklı şekilde gerçekleştirir,

 1. İhtiyacı olduğunda;
 2. Ürünü veya hizmeti beğendiğinde.

3-Sosyal Medya Pazarlamasını İyi Kullanın

Dijital pazarlamanın en önemli unsurlarından biri de sosyal medyada yer edinmektir, bunun için de sosyal medya pazarlama araçlarını etkili ve iyi kullanmak gerekir. En büyük sosyal medya pazarlama mecraları; Twitter, Facebook ve Instagram reklamlarıdır. Bu mecralar aracılığıyla günümüzde hedef kitleye ulaşmak oldukça kolaydır.

Reklamlarınızı oluştururken özellikle Facebook’ta bulunan Custom Audiences (Özel Hedef Kitle) özelliğini kullanarak etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sosyal medya pazarlamasının faydalarını aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür;

 • Marka Bilinirliği;
  • Sizi takip edenler veya bunun dışında kalan insanlara hızlıca ulaşabilir ve interaktif medya sayesinde dikkatlerini çekerek marka tanınırlığınızı arttırabilirsiniz.
 • Reklamlar;
  • Detaylı olarak sunulan özellikle Facebook, Twitter ve Instagram mecralarından hızlı bir şekilde çevirimiçi reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.
 • SEO;
  • Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorsanız, Google’ın oluşturduğu algoritmayla aramalarda üst sıralara çıkabilir ve buradan yeni kişilerle kolay bir şekilde etkileşime geçebilirsiniz.
 • İletişim;
  • Kullanıcıların atmış olduğu mesajlara veya tweet’lere ne kadar kısa sürede ve çok sayıda cevap verirseniz, aranızdaki iletişimi o kadar sıcak ve aktif olur. Bunun yanı sıra gönderilen mesajlardan yola çıkarak yeni içerikler üretip yine sosyal medya hesaplarınızda bunları paylaşabilirsiniz.
 • Popülerlik;
  • İnternet kullanıcılarının %70’den fazlası sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır, bu nedenle sosyal medya çok popülerdir. Tüm demografik bilgilerine göre Target Market (Hedef kitle) uygulanabilir.
 • Müşteri Hizmetleri;
  • Sosyal medya çok canlı olduğundan, anlık olarak, tüketicilere cevap verebilir veya otomatik botlarla birlikte içerikler üreterek kullanıcılara sunabilirsiniz.

4- Youtube ile Satışlarınızı Arttırma

Günümüz dünyasında Youtube’da bir kanalınız yoksa, bir şeyler eksik kalmış demektir. Bu sebeple doğru hedef kitleye ulaşmak için mutlaka Youtube’da bir yer edinmeniz gerekir. Günlük 5 milyardan fazla izlenme oranı olan, 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Youtube, hem viral reklam hem de yerleşik reklam oluşturmak için en uygun platformlardan biridir.

Her yaş grubuna hitap eden Youtube, tüm Google servisleri ile özellikle de reklam mecrası olan Google Adwords ile uyumlu olarak çalışır ve bu sayede video pazarlamasının daha da basite indirgenmesine vesile olur. Arama sonuçlarından gelen trafiği Youtube’a yüklediğiniz videolara yönlendirerek daha fazla kitleye ulaşma imkanı elde edersiniz.

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Teklif

Dijital pazarlama konusunda yol haritanızı belirlemek için bizimle İletişim sekmesinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Tez Arama Motoru

Hızlı bir şekilde TEZ Aramak mi istiyorsunuz? Lütfen bu linki kullanın: https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/

1 Kasım 2017

İlişkili Yazılar